سوال در باب سهم از ارث

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. در ابتدا از شما تشکر میکنم بابت پاسخ شما و همچنین بدلیل اینکه میخواهم با جزئیات سوالم را عرض کنم از این رو عذرخواهی میکنم بابت طولانی شدن سوال . خدمت شما عارض هستم ما سه برادر هستیم . پدر بنده در گذشته و قبل از ازدواج با مادر ما سه برادر ، همسر ی دیگر داشتند و یک فرزند ذکور هم داشتند که قبل از ازدواج با مادر بنده طلاق گرفتند ( بالای چهل و پنج سال پیش) و مدت بسیار طولانی هم هست که دیگر ملاقاتی با آن همسر و فرزند نداشتند ( حدود سی سال ). پدر و مادر من کارمند بودند و با کمک یکدیگر یک ویلا در قدیم خریدند.یعنی به نوعی میتوان گفت نیمی از هزینه را پدرم و نیمی از هزینه را مادرم پرداخت کردند.در چند سال ابتدایی ویلا به نام پدرم بوده و سپس برای آنکه آن مادر و فرزند سهمی از آن نداشته باشند ، پدرم ملک را به نام مادرم کردند اما یک نوع وکلات داشتند از طرف مادرم که اگر اشتباه نکنم عمرایی یا عنوانی دیگر . اکنون نزدیک به سی سال میشود که ملک به نام مادر من هست. امسال ، پدر بنده چون ملک سندی به اصطلاح منگوله ای داشت ، امور اداری را انجام داده و سندی تک برگ گرفته که سند به نام مادر است و آن وکالت هم که عرض شد دیگر کنسل کردند. حال سوال حقیر این است که آیا فرزند همسر اول به لحاظ قانونی از این ملک سهم خواهند داشت؟ قابل عرض هست که اگر از لحاظ قانونی هیچ سهمی نداشته باشند ، خودم مایل هستم از لحاظ شرعی مقداری وجه حاصل از فروش خانه را به او ببخشم. اما اگر قانونی وجود دارد که دیگر مطابق آن قانون تقسیم شود. چون شنیدم ممکن هست این انتقال ملک به مادرم چون برای محروم کردن آنها از سهم است ، صوری باشد از طرف انها قابل پیگیری باشد. همچنین میخواهم بدانم که اگر از لحاظ قانونی سهمی از این ویلا به آن شخص بدهند ، این موضوع که تقریبا نصف هزنیه ملک را مادرم پرداخت کردند چه میشود؟ میتوان گفت نصف ملک برای ما سه برادر هست و نصف ملک برای کل فرزندان یعنی 4 نفر؟ بسیار بسیار از لطف شما ممنونم

وضعیت: باز (پاسخ رایگان)
مهارت: مباحث متفرقه
3 پاسخ
2,646 بازدید
تاریخ ثبت: ۱۳۹۸/۰۷/۱۴ ۲۱:۰۷