مقدمه

امروزه روند روبه رشد فناوری تمامی شئونات زندگی را دستخوش تحول نموده است، گسترش این روند در عرصه های مختلف زندگی موجب شده تا حکومت‌ها نیز به سوی الکترونیکی شدن گام بردارند.

از مدت‌ها قبل دادگاههای الکترونیکي ( e-court) و دادگاه های مجازی (virtual court) در کشور های مختلف راه اندازی شده و وکلا نیز در دادگاههای مجازی شرکت نموده و از موکلین خود دفاع می‌نمایند. دعاوی خود را به صورت آنلاین اقامه نموده و اسناد و لوایح دفاعی خود را از طریق اینترنت ارائه می‌دهند و از طریق وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های شخصی خود خدمات حقوقی لازم را به متقاضیان ارائه می‌دهند.

آغاز روشهای نوین رسیدگی در نظام قضایی ما و راه اندازی دادگاه الکترونیکي، سیستم پایانه های قوه قضائیه و رسیدگی به پرونده‌ها از طریق ویدئو کنفرانس که طی سالهای گذشته آغاز شده بیانگر راه جدیدی است که، مسئولان قوه قضائیه برای تطابق با این وضع از خود نشان داده‌اند.

در این بین ضروریست تا وکلا نیز در تطابق خویش با فناوری‌های نوین وارد عمل شده و در این راستا اقدامات ضروری را بکار گیرند، از جمله این اقدامات گرایش به سوی وکالت و مشاوره آنلاین در فضای سایبر است.

در این نوع خاص از وکالت، وکیل با استفاده از وکالتنامه های دیجیتالی و در فضای اینترنت با موکلان خود ارتباط بر قرار می‌کنند. در واقع فضای مجازی دفتر اینترنتی جایگزین فضای واقعی دفتر وکالت می‌شود و امکان ارائه خدمات حقوقی و مشاوره آنلاین فراهم می‌گردد.

راه اندازی وب سایت حاضر به منظور ارائه مشاوره و خدمات حقوقی بر اساس مهارت یا تخصص اعضاء و جهت تحقق اهداف و امکانات ذیل صورت گرفته است :

ايجاد  دفتر وكالت مجازي

  گرايش به وكالت تخصصي

  ايجاد شبكه ارتباطات حرفه اي (متخصصين حقوقي )

 به اشتراك گذاري اسناد و سوابق پرونده هاي وكالتي

  ارائه منابع آموزشي براي كارآموزان وكالت

  ضرورت اطلاع رساني  از ديدگاه حقوق  شهروندي

 

ايجاد  دفتر وكالت مجازي  

 دفتر مجازي virtual office - در دنیای امروز، بسیاری از افراد به منظور توسعه حرفه در کنار دفتر حقیقی، اقدام به ایجاد دفتر کار مجازی نموده و آدرس آن را در کارت ویزیت و سربرگ‌های خود اعلام می‌نمایند. دارا بودن دفتر مجازی برای هر شخصی، امکانات کاری و شرایط مانور تجاری بسیاری را ایجاد می‌نماید تا از این طریق فعالیت حرفه ای خود را توسعه دهند. در واقع دفتر مجازی امتداد دفتر وکالت دانسته می‌شود و وکیل می‌تواند در آن خدمات حقوقی و قضائی بگنجاند که کاربران در قبال استفاده از این خدمات هزینه بپردازند. برخی امکانات ارائه شده در مجموعه عبارتند از :

انواع فرمهاي مخصوص دادگاهها و سايرمراجع – این فرم‌ها که لازمه ارائه خدمات حقوقی الکترونیکی می‌باشند، جهت سهولت تنظیم مکاتبات الکترونیکی در فایل word تهیه شده و شامل انواع فرمهای شکوائیه، اظهارنامه و دادخواست بدوی و تجدید نظر و... می‌باشند.

ارائه بانك كاملي از اسناد و مكاتبات حقوقي استاندارد - جهت سهولت در ارائه مشاوره و خدمات مجازی انواع لوایح دفاعی، دادخواست‌های بدوی، دیوان عدالت و انواع در خواست‌ها (به همراه متون پیش فرض) ارائه شده است.

ارائه مشاوره و خدمات حقوقي- بسیاری از افراد بنا به دلایل متعدد از قبیل محذورات اجتماعی و یا مشغله زیاد کاری و مشکلات ناشی از ترافیک شهری امکان مراجعه به دفاتر وکلا و مشاوره حضوری را ندارند. در این سایت کاربران همانند دفتر کار واقعی می‌تواند سؤالات خود را به همراه تصویر اسناد و مدارک لازم به وکلا ارسال نموده و متقابلاً وکلا نیز پاسخ مشاوره‌ها را به همراه دادخواست و لایحه دفاعیه و ... از طریق فرم‌ها واسناد استاندارد به کاربران ارسال نمایند.

تعيين موقعيت دفاتر وكلا برروي نقشه به منظور ارتباط دفتر مجازی با دفتر حقیقی، کاربرانی که تمایل به مشاوره حضوری و یا اعطای وکالت دارند، با تعیین موقعیت دفتر بر روی نقشه به نشانی دفتر وکالت هدایت می‌شوند. همچنین در مواردی که نشانی دفتر وکالت تغییر می‌کند با تغییر موقعیت دفتر بر روی نقشه سایت، بدون نیاز به انتشار آگهی در روزنامه موقعیت جدید دفتر در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

سيستم پرداخت آنلاين – با بهره گیری از بستر های بانکی (در گاه بانکی و انتقال وجه شتابی) امکان دریافت حق المشاوره آنلاین به صورت واریز به حساب شخصی وکلا و مشاورین و امکان مشاهده صورتحساب به صورت مستمر در پروفایل وجود دارد.

 سيستم پرداخت بين الملل- جهت دسترسی کاربران خارج از کشور به خدمات حقوقی وکلا از خدمات بانک مجازی PayPal استفاده شده است تا امکان ارائه خدمات حقوقی به کاربران بین‌المللی نیز فراهم گردد. با استفاده از این سیستم تمامی پرداختهایی که به حساب اعضا انجام می‌شود به صورت اتوماتیک در داخل سایت تأیید می‌شود و نیازی به بررسی مرتب حساب PayPal نمی‌باشد.

 فروش اسناد و لوايح -به اشتراک گذاری و فروش اسناد و لوایح و سوابق بایگانی به صورت آنلاین و از طریق در گاه بانگی صورت می‌گیرد و امکان تعیین نرخ دلخواه برای هر کدام از سرویس‌ها و خدمات وجود دارد.

سرويس پيام خودكار يا ابلاغ الكترونيكي - به منظور تسریع در برقراری ارتباط و آنلاین نمودن مشاوره‌ها، تمامی پروفایل‌ها به سیستم ابلاغ الکترونیک مجهز شده تا به محض طرح سؤال، مشاور با دریافت پیام هشدار در تلفن همراه خود از طرح سؤال مطلع گردد و بالعکس کاربر نیز با دریافت پیام هشدار در همراه خود از وصول پاسخ مطلع گردد.

مشاوره آنلاين –این سرویس به منزله پشتیبانی آنلاین برای هر کدام از پروفایل‌ها ایجاد شده است، تا در مواقع نیاز برای رضایت هر چه بیشتر کاربران توضیحات لازم پیرامون اسناد فروخته شده در اختیار آن‌ها قرار داده شود. جهت سهولت دسترسی و ارتباط فوری، مشاورین آنلاین به صفحه اول سایت منتقل می‌شوند.

تالار گفتگو و مشاوره عمومي -امکان پاسخ دهی به سؤالات حقوقی، توسط تمامی وکلا و مشاورین سایت از طریق تالار گفتگو مشاوره عمومی پیش بینی شده تا اشخاصي كه نياز به مشاوره يا استخدام وكيل دارند ، سوالات يا آگهي استخدامي را در اين قسمت ارائه نمايند .   

ايجاد وبلاگ حقوقي- شما در اين قسمت ميتوانيد داراي آدرس اينترنتي مجزا براي معرفي سوابق كاري  و خدمات منحصر بفرد خودتان ايجاد نماييد وبه  بحث و بررسي پيرامون مسائل حقوقي و تجربه هاي وكالتي و نيز نقد و بررسي آراء و يا معرفي خدمات دفتر مجازي و ... بپردازيد وبمنظورمعرفي هرچه بيشتر وبلاگ يا جلوگيري از سوءاستفاده احتمالي ، تمامي اسناد خود را به وبلاگتان لينك نماييد .

 امكان ارسال پيامك و ايميل تبليغاتي انبوه – جهت بهينه سازي فروش اسناد و خدمات حقوقي و نيز معرفي  دفتر مجازي به ساير همكاران ، ميتوانيد لينك پروفايل يا وبلاگ خود را طريق سيستم ارسال پيامك وايميل به ساير همكاران ارسال نماييد .

ذخیره سوابق مشاوره براي استفاده مجدد - بمنظور مشاوره فوري و تسريع در پاسخگوئي ، سوابق مشاوره بصورت طبقه بندي شده در پروفايل شما ذخيره خواهد شد تا در صورت طرح سوالات مشابه  مورد استفاده قرار گيرد وامكان تبادل سوابق مشاوره بين همكاران وجود داشته باشد .

تنوع شيوه هاي مشاوره -  انواع روشهاي مشاوره با توجه به امكانات طرفين اعم از ، مشاوره آزاد ، حق المشاوره ، مشاوره آفلاين ، آنلاين ، مشاوره تلفني و... پيش بيني شده است . يعني  هر مشاور با توجه به فرصت و امكانات خود نوع مشاوره خود را اعلام  و كاربر نيز با توجه به امكانات خود ، مشاور يا نوع مشاوره را انتخاب مي نمايد . البته  در تمامي شيوه ها ،روش طرح سوال و نحوه دريافت پاسخ براي تمامي اعضاء و مشاورين سايت يكسان ميباشد .

گرايش به وكالت تخصصي 

وكالت در تمام دنيا دستخوش تحولات شگرفي شده است و مانند پزشكي گرايش به تخصص پيدا كرده است ولي متأسفانه در كشور ما چنين مسيري طي نشده است .هر چند عنوان قانوني وكالت تخصصي در كشور ما وجود ندارد ، لكن اين امر به منزله يكسان بودن وكلاي دادگستري در زمينه كاري و تخصصي ايشان نيست و تفاوت بين آحاد جامعه وكالت از حيث تحصيلات و تجربيات امري كاملا بديهي است ، بنابر اين، بي توجهي به نياز اطلاع رساني وكلا به دليل عدم تفكيك تخصصي ايشان و نبود قانون خاص در اين زمينه به منزله فقدان حقيقت و نياز مذكور در دنياي واقعي وكالت در ايران نمي باشد .

امرزوه بدليل گستردگي علم حقوق و وجود قوانين گوناگون امكان تخصص وكلاي دادگستري در تمام زمينه هاي تخصصي حقوقي امري غير ممكن ميباشد و كليه وكلاي دادگستري در امور متعدد كيفري و حقوقي ، در يك سطح تخصصي و تجربي يا تحصيلاتي قرار ندارند. اين موضوع نه تنها از حيث يكسان نبودن سوابق علمي و تجربيات كاري وكلاي دادگستري قابل اهميت است، و لكن از آن مهمتر، بحث تحولات دروني و ناشي از سالهاي كاري و تجربي خود وكلاي دادگستري است كه به مرور زمان، در برخي از رشته هاي وكالتي ، داراي تبحر بيشتري شده و تلاش ميكنند فقط در همان رشته ها به فعاليت بپردازند و اساسا براي موكلان، فهميدن اين امر كه كدام وكيل در كدام حوزه كاري، تجربه و كارآئي بيشتري دارد، از اهميت مضاعفي برخوردار ميباشد. جهت نيل به اين هدف از روشهاي ذيل استفاده شده است :

تعريف تخصص ها و مهارت هاي پيش فرض – بمنظور معرفي كامل مهارت هاي هر مشاور بصورت پيش فرض بيش از 800 مهارت حقوقي تعريف شده تاپس از انتخاب مهارتها توسط اعضاء ،  مشاوره ها با توجه به تخصص وكلا صورت گرفته و كاربران اطمينان بيشتري براي مشاوره يا مراجعه حضوري داشته باشند . ضمنا امكان تعريف مهارت هاي جديد نيز براي هر وكيل وجود دارد  .

ايجاد موتور جستجوي قوي براي يافتن وكيل يا اسناد حقوقي- اين سيستم با رعايت تمام فاكتور هائي كه براي انتخاب وكيل اهميت دارد (اعم ازمشخصات ، تفكيك استانها ، حوزه قضائي ، گرايشها ، مهارتها ، تحصيلات وجنسيت ، .... ) ايجاد شده  و امكان جستجوي وكيل يا اسناد براساس معيار هاي مذكور در سراسر كشور وجود دارد .

ايجاد شبكه ارتباطات حرفه اي ( متخصصين حقوقي )

شبکه ارتباطات حرفه‌ای یا professional network نوعی از شبکه‌های اجتماعی است که بر ارتباطات مرتبط با کسب و کار و تعاملات تجاری و تخصصی متمرکز است؛ در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی عمومی مثل facebook  که برای ارتباطات شخصی استفاده مي‌شوند. عضویت در شبکه‌های ارتباطات حرفه‌ای هم اکنون در بسیاری از کشورها از الزامات حضور در دنیای کسب و کار محسوب می‌شود.

امروزه بخش مهمی از قضاوت نسبت به یک فرد و اعتبار حرفه‌ای او بر اساس آنچه از او روی اینترنت وجود دارد شکل می‌گیرد.اكثر اشخاصي كه در جستجوي وكيل براي دفاع از پرونده هاي خود ميباشند ، مطالعات اوليه را از طريق اينتر نت انجام ميدهند و روزانه هزاران جستجو برای یافتن متخصصان حقوقي انجام می‌شود و افراد فاقد پروفايل، هر روز شانس برقراری ارتباطاتی ارزشمند، مشتریان جدید و پیشنهادهای شغلی ارزنده‌ای را از دست می‌دهند . با معرفی توانایی‌های خود و استفاده مناسب از امکانات این جامعه مجازی، ابزاری قدرتمند برای ایجاد ارتباطات مفید، یافتن مشتریان جدید یا دریافت پیشنهادهای کاری در دست خواهید داشت. 

نخستین و ساده ‌ترین کاربرد ایجاد پروفایل در یک شبکه ارتباطات حرفه‌ای این است که وقتی نامتان را در گوگل جستجو می‌کنند، پروفایل حرفه‌ای شما به همراه تخصص‌ها، مدارک و گواهینامه‌های دریافت شده، مقالات منتشر شده، لینک به سایت‌های دیگر مربوط به شما، و در صورت تمایل سوابق کاری و فهرست پرونده هائي  که انجام داده‌اید و سایر دستاوردهای تخصصی، آکادمیک، فرهنگی و اجتماعی شما در یک صفحه با نشانی انتخابی و معمولاً در اولین نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. جهت تحقق اين هدف  سعي برارائه موارد ذيل ميباشد :

 ارائه بانك اطلاعاتي قوي از وكلا ي سطح كشور – بدين منظور معرفي سوابق علمي و شغلي و ساير اطلاعات اعضاء، با درج بيوگرافي وتصوير و مشخصات وكلاي عضو ،  آدرس  دفاتر و موقعيت جغرافيايي  دفاتر  بر روي نقشه ، شماره تلفن و برنامه هفتگي ، ساعات كار، محل حضور در روز هاي هفته ، سوابق تحصيلي و تدريس و تخصص و تجربيات و تحقيقات، سوابق اجرايي ، معرفي وب سايت هاي شخصي  ،مقالات و مطالب  و... در داخل پروفايل پيش بيني شده است .

به اشتراك گذاري اسناد و سوابق پرونده هاي وكالتي

 به اشتراك گذاري آراء دادگاهها-   به اشتراك گذاري تصميمات محاكم موجب ميشود، گنجينه اي ارزشمند از آراي قضائي فراهم مي گردد، كه ميتواند مورد استفاده دانشجويان حقوق و مجامع علمي واقع شود و علاوه بر جنبه هاي علمي قضيه ،  نقد و بررسي آراء نظارت عمومي بر عملكرد قضات و دادگاهها را موجب شده و به عنوان عاملي بازدارنده درجلوگيري از صدور احكام غير قانوني و خلاف قانون عمل خواهد نمود .   

به اشتراك گذاري لوايح دفاعي - لوايح دفاعيه حاصل سالها  تجربه ، تخصص و دانش حقوقي  وكلاي دادگستري است و بهترين ملاك  براي ارزيابي و  قضاوت كاربران در مورد توانائي و مهارتهاي وكيل ميباشد.  بسياري از اين لوايح سالها در بايگاني وكلا بصورت بلا استفاده باقي ميماند و هيچ استفاده مفيدي از آنها  صورت نمي گيرد. به اشتراك گذاري لوايح  ضمن جلوگيري از راكد ماندن آنها ، موجب آشنايي با شيوه دفاع وكلاي مختلف و تسلط برانواع شيوه هاي دفاع و نحوه دفاع طرفين دعوي بصورت همزمان و اطلاع از استدلالهاي مخالف در متن لوايح ميباشد . با مطالعه اين لوايح ميتوان با  اطمينان خاطر رونده پرونده را مديريت نموده وآمادگي بيشتري براي پاسخگويي به دفاعيات احتمالي طرف دعوي پيدا نمود .

به اشتراك گذاري فايل راهنماي دعاوي – بعلت مديريت پرونده هاي متنوع هميشه امكان داشتن حضور ذهن در مورد نكات ريز و درشت تمام پرونده ها وجود ندارد ودر بسياري از موارد تدارك پيگري يا دفاع مستلزم ساعتها صرف زمان و مطالعه ميباشد .  دراين فايلها تمام مراحل پيگيري پرونده و اقدامات دادگاه و راهكارهاي عملي جهت پيگيري پرونده ارائه ميشود كه با مطالعه آنها قبل از شروع پرونده زمان و انرژي مصرف شده براي پرونده هاي مشابه به حداقل رسيده و موجب تسريع امور دفتر وكالت و سهولت پيگيري پرونده  و اتخاذ بهترين روش طرح دعوا خوهد شد .

 به اشتراك گذاري تمام سوابق پرونده ( بايگاني الكترونيك ) – در اين روش تمام سوابق پرونده ها شامل انواع مكاتبات ،اظهارنامه ،دادخواست و... فايل راهنماي پرونده به همراه متن كامل لوايح دفاعي ، دادنامه هاي بدوي و تجديد نظر، گردشكار پرونده ها و دلايل و جهات استدلال و اقدامات حقوقي وكالتي و... با درج عنوان پرونده و توضيح اينكه وكالت از طرف خواهان  يا خوانده و ميباشد به اشتراك گذاشته ميشود كه  ميتواند در پرونده هاي مشابه مورد استفاده متقاضيان واقع گردد .  گاهي مواقع اطلاع از رويه هاي جاري در حوزه هاي مختلف قضايي ضروري مي نمايد و ميتوان  با مراجعه به سوابق پرونده هاي وكلاي شاغل در يك حوزه ، از نظر قضايي قضات شاغل در آن حوزه و شيوه كار وكلاي آن حوزه تا حدودي اطلاع حاصل نمود .

سيستم جستجوي اسناد ومكاتبات - ميتوان با استفاده از سيستم مذكور انواع اسناد و مكاتبات را ( شامل اظهار نامه ، درخواست و دادخواست و شكوائيه  ، دادنامه ، لايحه دفاعيه و ... كه مربوط به هر كدام از مهارت هاي  تعريف شده ميباشد جستجو نمود . بعنوان مثال تمام  لوايح دفاعيه يا دادنامه هاي  مربوط به اثبات نسب كه توسط اعضاء به اشتراك گذاشته شده ، قابل دريافت خواهند بود . 

ارائه منابع آموزشي براي  كارآموزان وكالت

يكي از اهداف وبسايت، استفاده  كارآموزان وكالت و وكلاي جوان از تجارب و مهارت هاي وكلا و اساتيد سطح كشور با گرايشها و تخصص هاي گوناگون  ميباشد .

معمولا در دروه كار آموزي بلحاظ برخي مشكلات امكان مطالعه پرونده هاي متنوع وجود ندارد.  ضمنا  بسياري از وكلاي سرپرست  بصورت تخصصي فعاليت مي كنند و درزمينه مورد فعاليت كارآموز داراي تجربه يا مهارت كافي نميباشند و  نياز به استفاده از  تجربيات چندين وكيل سرپرست احساس ميشود .

 در چنين شرايطي غالب كار آموزان و وكلاي جوان مجبورند فقط از استعداد و ابتكارشخصي خود استفاده نموده و عليرغم صرف اوقات گرانبهاي خود، اغلب موارد در انجام وظايف شغلي دچار تزلزل و ترديد ميگردند و بر اثر بي تجربگي مرتكب خبط و خطاهائي ميشوند كه به موقعيت شغلي آنان لطمه وارد مي نمايد . 

 در صورتيكه هدف به اشتراك گذاري اسناد يا سوابق پرونده ها تحقق پيدا كند ، كارآموزان ميتوانند با مراجعه به بايگاني الكترونيك ساير وكلا ومطالعه اسنادومكاتبات آنان با روش كار چندين وكيل در يك پرونده آشنا شوند .

 لذا استفاده از فضاي مجازي براي به اشتراك گذاري سوابق پرونده ها و لوايح دفاعي و ... و ايجاد مركزي  براي دسترسي سريع كار آموزان به اطلاعات مورد نياز ضرورري ميباشد و اين كار صرفا با همكاري خود وكلا در جهت تبادل سريع تجربيات و معلومات امكان پذير خواهد بود.

ضرورت اطلاع رساني از ديدگاه حقوق شهر وندي

تمامي مشاغل و صنوف در جامعه نياز به معرفي به اشخاص نياز مند دارند و متقاضيان نيز دوست دارند تا به طريق مطمئن نسبت به آگاهي از مراجع بر طرف كننده نيازهاي آنان  اطلاع صحيح  پيدا نمايند.

اكثرمراجعين به دادگستري كه در جستجوي وكيل مدافع براي پرونده هاي خود ميباشند ، هيچ منبع موثقي براي پيدا كردن وكلاي مرتبط با موضوع تخصصي پرونده خود نمي شناسند و در اين رابطه اقدام به پرس و جو از كادر اداري يا قضايي شاغل در دادگستري مي نمايند و همين امر باعث رونق بازار دلالي براي برخي افراد سود جو و نهايتا تضييع حقوق شهروندان ميشود . امري كه با همكاري وكلا  براحتي قابل پيشگيري هست .

تخصص ها و مهارت هاي وكلا امري است كه خود وكلا به آن آگاه هستند و ارائه چنين اطلاعاتي حتي از سوي كانون هاي وكلا نيزغير ممكن است و پرداختن به اين مقوله صرفا با همكاري وكلا ممكن ميباشد . از طرفي وكلاي دادگستري بلحاظ وجود شائبه تبليغ  چندان رغبتي به اين موضوع نشان نمي دهند و لذا تا كنون انگيزه اي براي اين كار وجود نداشته وهيچ  تلاشي در زمينه اطلاع رساني در خصوص تخصص ها و مهارت هاي وكلا صورت نگرفته است . ولي نگاهي به برخي واقعيت هاي جامعه ضرورت اطلاع رساني به شهروندان را در اين زمينه روشن مي سازد .

در گذشته در اغلب  شهرهاي متوسط ،اشخاص و صنوف محدود آن به راحتي قابل شناخت بودند .  لكن امروزه در شهرهاي بزرگ و چند ميليوني و با توجه به نرخ زياد مهاجرت امكان شناخت صنوف تخصصي روزافزون، مثل همان وضعيتي كه در گذشته حاكم بوده است، وجود ندارد . اين امر باعث ميشود آحاد جامعه در يك بلاتكليفي بسر برده و انرژي زيادي در اين خصوص به هدر رود . لذا نياز به شناخت اشخاص خبره و متخصص از جمله وكلاي دادگستري يك نياز واقعي جامعه ميباشد و سيره عملي عقلاي عالم (دركشورهاي پيشرفته) آن را تأييد ميكند .

اطلاع رساني در زمينه تخصص وكلا از حقوق  مسلم شهروندان ميباشد تا در قبال هزينه هائي كه متحمل ميشوند ، از خدمات فردي متخصص استفاده نمايند . در واقع اكثر شهروندان از گستردگي قوانين و تخصص هاي حقوقي اطلاع چنداني ندارند و وكلاي دادگستري را در همه تخصص هاي حقوقي واجد اطلاعات لازم ميدانند . متأسفانه عملكرد قوه قضائيه و حمايت از اشخاصي كه بدون داشتن تحصيلات حقوقي متصدي شغل قضا شده اند  به اين باورغلط دامن زده است . لذا انتظار اينكه شهروندان در استخدام وكيل امر تخصص را مدنظر قراردهند انتظار بيهوده اي هست و مسئوليت هر گونه سوء دفاع ناشي از عدم رعايت تخصص  در وهله اول به عدم اطلاع رساني وكلاي دادگستري و قوه قضائيه بر ميگردد .

نگاهي به كيفيت انتخاب وكيل و نياز موكلان اين حقيقت را اشكار ميسازد كه هر موكلي تمايل دارد ، در وهله اول و بعد از آشنائي عمومي با موكل خود مقداري از سوابق كاري و تحصيلات و سوابق تخصصي وتأليفات و كارهاي مشابه  يا مستندات كاري پرونده هاي وكيل خود را بشناسد .

اغلب موكلان بعد از پرس و جوي مقدماتي از منابعي كه در اختيار دارند ، يك نفر را بعنوان وكيل دادگستري در نظر ميگيرند. در اين مرحله علي رغم نياز موكلان به آگاهي بيشتر از وكيل، متقابلا تمايل معرفي كامل وكيل و سوابق وي براي موكلان، اغلب شيوه مناسبي وجود ندارد. زيرا وقت و فرصت اين امر وجود نخواهد داشت و مستلزم صرف ساعتها زمان ميباشد . و يا اينكه خيلي از همكاران وكيل و اغلب همكاران با سابقه و مجرب، اساسا هر گونه سخن و بيان مطالب در اين قسمت را براي خود امري وجيه و شايسته، ارزيابي نمي نمايند. بنابراين  نياز موكلان به آشنائي بيشتر با وكيل و نياز وكيل به معرفي دقيق تر ، در هر دو قسمت، ابتر باقي ميماند. امري كه ميتواند منجر به مشكلات بيشتري براي طرفين، در آينده گردد. با استفاده از روش هاي اطلاع رساني تخصصي براي وكلاي دادگستري، نيازهاي فوق الذكر قابل برطرف شدن ميباشد.